Midlo FBLA dominates regionals with 57 first place winners

FBLA Regionals 2020

Photo by: Mrs. Yvonne Mullins
Members of the Midlothian High FBLA chapter dominate regional competition.

Midlo FBLA members gathered with Mrs. Yvonne Mullins last week to participate in the FBLA Regional Competition, most of which consists of 100 question timed exams in various business categories, such as Agribusiness or Business Law.

These talented business students scored first place in an impressive total of 39 events, representing 57 Midlo students. The Midlothian FBLA club also won the Largest Chapter Award, with a sum of 270 members. FBLA club sponsor Mrs. Mullins shares, “I was so pleased with the performance of the Midlo FBLA students at their regional competition this year.  We entered 98 students in tests or performance events. We can only enter 2 students per objective test, and in most categories, we received 1st and 2nd place. Midlo business students continue to shine at [the] regional level.” Due to the large population of 1st and 2nd place winners, only 1st place state qualifiers will continue to the annual state competition from April 17-18, 2020, in Reston, Virginia.

Congratulations to the following FBLA Regional competitors who placed in their events, and special congratulations to the 1st and 2nd place winners, as they are eligible to compete at the state competition:

First Place Winners:

Ben Wrobel – Accounting I

Shelby Harris – Accounting II

Samantha Sawyer – Advertising

Logan Schlensker – Agribusiness

Alex Neofotistos & Thomas Rose – Banking & Financial Systems

Braden Berger, Jackson Walworth, & Colin Seiler – Broadcast Journalism

Vic Lin – Business Calculations

Christina Mulroy – Business Communications

Sarah Nugent & Ally Marmo – Business Ethics Presentation

Ailsa Bryan – Business Law

Jack Pitts – Client Services Presentation

Christopher Carillo – Coding & Programming

Hunter Stanek – Economics

William Galleher & Emma Weber – Emerging Business Issues Presentation

Daniel Brishke, Jordan Cibellis, & Olivia Nealon – Entrepreneurship

Zachary Biller, Ben McCormack, & Casey Steed – Global Business

Chase Payne – Graphic Design

Makayley Crisp – Help Desk

Mallory Medlin & Madeline Wilson – Hospitality Management

Hunter Keso – Impromptu Speaking

Katie Kinskie – Insurance and Risk Management

Danielle Peede – Introduction to Business

Ellie Herndon – Introduction to Business Communication

Kaitlin Brown, Olivia Motsett, & Sinclair Williams – Introduction to Business Presentation

Joe Gordon – Introduction to Business Procedures

Aspen Anders – Introduction to FBLA

Jackson Toler – Introduction to Financial Math

Ibrahim Yazdanpanah – Introduction to Information Technology

Bridget Ford – Job Interview

Lauren Deaver – Journalism

Adrian Cox & Tad Kazusko – Management Decision Making

Seth Grossman, Alina McMahon, & Abigail Shepherd – Marketing

Lena Caffall – Organizational Leadership

Abbey Lynch – Personal Finance

Jakob Marshall – Political Science

Kelsey Seiler & Devon McGill – Public Service Announcement

Ashley Murias – Publication Design

Tyler Proctor – Securities & Investments

Carter Louvasz, Ethan Smith, Matthew Hunter – Sports & Entertainment Mgmt.

Second Place Winners:

Courtney Klich – Accounting I

Andrew Blankenship – Accounting II

John Williams – Advertising

Nadine Abuneel – Agribusiness

Claire Horansky & Abigail Graves – Banking & Financial Systems

Tom Son – Business Calculations

Riley Martin – Business Communications

Alec Townsend – Business Law

Ryan Funderburk – Economics

Joseph Chung, Carson Parrish, Mary Courtney Hettinger – Entrepreneurship

Aidan Novak, Cash Allen, & Andrew Jones – Hospitality Management

Armani Hinman – Introduction to Business

Caroline Pickels – Introduction to Business Communication

Anya Varkey – Introduction to Business Procedures

Kenneth Lee Pitz – Introduction to FBLA

Noah Seli – Introduction to Financial Math

Daniel Baker – Journalism

Kylie Dixon, Sarah Hardiman, Caroline Leach – Management Decision Making

Blake Longest, Maggie Monroe, & Nicholas Pomeroy – Marketing

Brandon Cox – Organizational Leadership

Nolan Williamson – Political Science

Ryan Monahan – Sales Presentation

Jack Dilllon, Aidan Marsili, & Anay Mehta – Sports & Entertainment Mgmt.

Third Place:

Cameron Long – Health Care Administration

Ethan Kochell – Public Speaking

Fourth Place:

Aislin John – Cyber Security

Sixth Place:

Brianna Denton – Healthcare Administration